Bartłomiej Gliniak w 2. lidze szwajcarskiej

Nasz wychowanek, który jeszcze na początku przygotowań do rozpoczynającego się sezonu ćwiczył razem z piłkarzami JKS, ma nowego pracodawcę. To FC Olten, przedstawiciel 2. ligi w Szwajcarii, prowadzony przez wielokrotnego reprezentanta Polski, Ryszarda Komornickiego.

Gliniak poprzednio był graczem Stali Rzeszów, jednak potężne zmiany kadrowe, jakie zaszły w tym klubie, sprawiły, że pozostał bez przynależności. Ostatecznie wybór padł na wyjazd do innego kraju, który wydaje się ciekawą perspektywą.

Bartek Gliniak w barwach JKS rozegrał 182 ligowe mecze, w których zdobył 12 bramek. Teraz spróbuje swoich szans w Szwajcarii.

Olten to niespełna 20-tysięczne miasto położone w odległości około 60 kilometrów od Zurychu i Bazylei, w północnej części kraju. Drużyna występuje na poziomie drugiej ligi, jednak z punktu widzenia polskich kibiców ciekawą postacią jest bez wątpienia trener.

Ryszard Komornicki w przeszłości przez lata bronił barw Górnika Zabrze, wywalczając cztery tytuły mistrza Polski. Stamtąd wyjechał właśnie do Szwajcarii, gdzie bardzo dobrze radził sobie w trykocie FC Aarau. W międzyczasie wziął udział w mistrzostwach świata 1986 rozgrywanych na terenie Meksyku. Łącznie zanotował 20 gier w reprezentacji Polski.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej postanowił poświęcić się pracy szkoleniowca. W CV ma wpisane nazwy takich ekip jak: FC Luzern, FC Aarau, FC Zurych (zespół młodzieżowy) czy dwukrotnie wspominany Górnik Zabrze.

Jak w ogóle doszło do transferu bocznego obrońcy? – Trafiłem tam przez menadżera. Dostałem informację i pojechałem na sparing. Wypadłem w nim całkiem pozytywnie. Wygraliśmy 3:0, a trener Komornicki powiedział po spotkaniu, że chciałby, abym dołączył do jego klubu. Oczywiście dał czas do zastanowienia, bo w końcu mówimy o wyprowadzce 1500 kilometrów od domu. Porozmawiałem z rodziną i doszedłem do wniosku, że cała sprawa niesie za sobą wiele pozytywów. Nowy język, liga, różne narodowości w zespole. Generalnie bardzo dobre warunki – ocenia Gliniak.

Po chwili opisuje pierwsze wrażenia towarzyszące przyjazdowi do wybranej przez siebie lokalizacji. – Ludzie w drużynie są strasznie pozytywnie nastawieni. Poza tym imponować może warsztat trenera. Przekazuje niezwykle cenne wskazówki. Samo miasto prezentuje się pięknie i da się naprawdę dobrze zjeść.

Co ciekawe, klub z Olten został założony w 1909 roku.

Adam Popek

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.