2013

Puszcza Niepołomice została zwycięzcą XVIII Memoriału Mariana Lotycza. Lider II ligi, mimo że do Jarosławia przyjechał bez kilku podstawowych zawodników, którzy tego dnia wzięli udział w innym turnieju, pokazał się z bardzo dobrej strony i zasłużenie sięgnął po główne trofeum. Prowadzeni przez swojego drugiego trenera Dariusza Romuzgę piłkarze z Niepołomic pokonali w finale Stal Sanok 6:3. Puszcza zdobyła także nagrody dla najlepszego zawodnika turnieju (został nim Paweł Moskwik) oraz króla strzelców (Dawid Kałat). Najlepszym bramkarzem wybrano natomiast Piotra Krzanowskiego ze Stali Sanok.

Turniej oficjalnie otworzył prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Kazimierz Greń, któremu kibice z okazji urodzin odśpiewali gromkie „Sto lat'”. W meczu otwarcia broniąca tytułu Resovia pewnie pokonała MKS Kańczuga, rozstrzygając losy spotkania już w pierwszej połowie. Trzy gole strzelił Piotr Szkolnik, który jako pierwszy zgłosił aspiracje do korony króla strzelców. Po zmianie stron różnica trzech lig, jaka dzieli obie drużyny, nie była już tak widoczna, a po bramce Damiana Zająca graczom z Kańczugi udało się zmniejszyć rozmiary porażki. Sporo problemów Pasiakom sprawili piłkarze JKS, którzy po trafieniach Artura Bańki i występującego w tym turnieju w barwach naszego klubu Mateusza Staronia dwukrotnie wychodzili na prowadzenie. Nieustanne bombardowanie naszej bramki w drugiej połowie zakończyło się jednak zwycięskim golem młodego Bartosza Jarocha. Jarosławianie, by wejść do półfinałów, musieli więc przynajmniej zremisować z MKS. Zadanie pozornie wydawało się łatwe, ale jak się okazało, wcale takie nie było. Na każdą zdobytą przez JKS bramkę rywale błyskawicznie odpowiadali (trzy gole strzelił występujący w barwach klubu z Kańczugi zawodnik Orła Przeworsk – Maciej Lech) i ostatecznie ten zacięty pojedynek zakończył się remisem 4:4.

W grupie B nieco problemów z pokonaniem Sokoła Sieniawa mieli piłkarze Stali Sanok. Ostatecznie dzięki dwóm trafieniom Patryka Wójcika i jednym Łukasza Tabisza sanoczanie zwyciężyli 3:1. Znacznie trudniejszym rywalem była dla nich ekipa Puszczy. Drugoligowcy objęli prowadzenie po kuriozalnej bramce samobójczej golkipera Stali. Drużyna trenera Ryszarda Federkiewicza wyrównała jeszcze przed przerwą, a na początku drugiej połowy objęła prowadzenie po golu Sebastiana Sobolaka. Marzenia o zwycięstwie szybko jednak prysnęły, a losy meczu na korzyść Puszczy rozstrzygnęli młodzi gracze – Bartek Kwieciński i Maciej Balawender. Niespodzianki nie było także w ostatnim meczu tej grupy. Puszcza dość łatwo uzyskała w nim kilkubramkową przewagę i choć w końcówce Sokół odrobił część strat, to ostatecznie przegrał 4:6.

Do sporej niespodzianki doszło w pierwszym półfinale. Faworyzowana Resovia łatwo straciła gole po strzałach Konrada Steligi oraz Jakuba Ząbkiewicza i po pierwszej połowie przegrywała ze Stalą Sanok 0:2. Po przerwie rzeszowianie nie mieli pomysłu na rozmontowanie skutecznie broniących się rywali i ostatecznie stracili szansę na obronę trofeum. W drugim półfinale między JKS a Puszczą gospodarze szybko objęli prowadzenie za sprawą Artura Bańki, który efektownym uderzeniem zaskoczył Andrzeja Sobieszczyka. Później do głosu doszli jednak rywale, a gole Dawida Kałata i Mateusza Cholewniaka doprowadziły do stanu 4:1. Czarno-niebiescy nie składali broni i po wycofaniu bramkarza długimi minutami zamykali gości na ich połowie. Znakomitą partię rozegrał jednak Sobieszczyk, dzięki któremu Puszcza utrzymała prowadzenie do końcowej syreny.

W spotkaniu o piąte miejsce Sokół Sieniawa wygrał 4:2 z MKS Kańczuga, który mimo zajęcia ostatniego miejsca w turnieju swojego występu w Jarosławiu nie musi się wstydzić. Olbrzymie emocje towarzyszyły kolejnemu meczowi z udziałem gospodarzy, którzy w pojedynku o trzecie miejsce ponownie stanęli naprzeciw Resovii. Tym razem niesieni dopingiem jarosławianie przeprowadzali jedną akcję za drugą, szybko otworzyli wynik, a gdy na początku drugiej połowy prowadzili 4:1, wydawało się, że losy spotkania są już rozstrzygnięte. Resovia doprowadziła jednak do remisu i o kolejności musiały zdecydować rzuty karne. W nich kapitalnie spisał się Kamil Romanow, który wybronił dwa strzały i dał naszej drużynie zwycięstwo.

W finale Stal miała okazję do rewanżu na Puszczy za porażkę w fazie grupowej. Niepołomiczanie jednak potwierdzili swoją klasę, ani na chwilę nie pozwalając sanoczanom doprowadzić choćby do remisu. Prowadzenie już na początku meczu zdobył dla Puszczy Dawid Kałat, dla którego było to piąte trafienie w całym turnieju. II-ligowcy kontrolowali przebieg meczu i regularnie powiększali przewagę. Sanoczanom tylko dwukrotnie udało się doskoczyć do przeciwników na jedną bramkę, a po końcowej syrenie po raz szósty musieli oni zadowolić się w Jarosławiu drugim miejscem.

Wyniki turnieju

Grupa A
MKS Kańczuga – Resovia Rzeszów 1:4 (0:4)
0:1 Szkolnik, 0:2 Szkolnik, 0:3 Szkolnik, 0:4 Brągiel, 1:4 Zając

Resovia Rzeszów – JKS Jarosław 3:2 (2:2)
0:1 Bańka, 1:1 Słaby, 1:2 Staroń, 2:2 Jaroch, 3:2 Jaroch

JKS Jarosław – MKS Kańczuga 4:4 (3:3)
1:0 Raba, 1:1 Lech, 2:1 Walat, 3:1 Bańka, 3:2 Lech, 3:3 Olcha, 4:3 Jurczak, 4:4 Lech

0:1 Wójcik, 1:1 Misiąg, 1:2 Wójcik, 1:3 Tabisz

Stal Sanok – Puszcza Niepołomice 2:4 (1:1)
0:1 Krzanowski (sam.), 1:1 Poliniewicz, 2:1 Sobolak, 2:2 Kwieciński, 2:3 Balawender, 2:4 Balawender

Puszcza Niepołomice – Sokół Sieniawa 6:4 (5:3)
1:0 Zontek, 2:0 Kałat, 3:0 Zontek, 3:1 Szewc, 4:1 Cholewiak, 5:1 Cholewiak, 5:2 Bursztyka, 5:3 Bursztyka, 6:3 Kałat, 6:4 Halejcio

0:1 Steliga, 0:2 Ząbkiewicz

Puszcza Niepołomice – JKS Jarosław 4:1 (2:1)
0:1 Bańka, 1:1 Kałat, 2:1 Cholewiak, 3:1 Cholewiak, 4:1 Kałat

Mecz o V miejsce
MKS Kańczuga – Sokół Sieniawa 2:4 (2:3)
1:0 Grzebyk, 1:1 Wróbel, 2:1 Gaweł, 2:2 Wilusz, 2:3 Misiąg, 2:4 Pydych

Mecz o III miejsce
Resovia Rzeszów – JKS Jarosław 4:4 (1:3), karne 3:4
0:1 Raba, 0:2 Saramak, 1:2 Brągiel, 1:3 Bańka, 1:4 Raba, 2:4 Brągiel, 3:4 Szkolnik, 4:4 Świechowski

Finał
Stal Sanok – Puszcza Niepołomice 3:6 (1:3)
0:1 Kałat, 0:2 Jurkowski, 1:2 Kruszyński, 1:3 Nowak, 2:3 Tabisz, 2:4 Balawender, 2:5 Nowak, 3:5 Adamiak, 3:6 Moskwik

Najlepszy zawodnik: Paweł Moskwik (Puszcza)
Najlepszy bramkarz: Piotr Krzanowski (Stal)
Najlepszy strzelec: Dawid Kałat (Puszcza)

Składy uczestników

Puszcza Niepołomice: Andrzej Sobieszczyk, Mateusz Cieśla – Łukasz Jurkowski (1 gol), Marcin Zontek (2), Damian Szymonik, Dmytro Rodin, Paweł Moskwik (1), Łukasz Nowak (2), Dawid Kałat (5), Mateusz Cholewiak (4), Sebastian Janik, Jakub Różycki, Bartek Kwieciński (1), Maciej Balawender (3)
Trener: Dariusz Romuzga, kierownik drużyny: Tomasz Tyrawa

Stal Sanok: Piotr Krzanowski – Michał Zarzycki, Jakub Januszczak, Jakub Kokoć, Piotr Pluskwik, Karol Adamiak (1), Łukasz Tabisz (2), Kamil Kruszyński (1), Jakub Ząbkiewicz (1), Konrad Steliga (1), Tomasz Jaklik, Sebastian Sobolak (1), Paweł Poliniewicz (1), Patryk Wójcik (2), Marek Węgrzyn
Trener: Ryszard Federkiewicz, II trener: Robert Ząbkiewicz, kierownik drużyny: Marek Węgrzyn

JKS Jarosław: Damian Kaczmarek, Kamil Romanow, Dawid Trojniak – Mateusz Jurczak (1), Tomasz Walat (1), Maciej Saramak (1), Paweł Załoga, Marek Soczek, Artur Bańka (4), Maciej Sobczak, Mateusz Staroń (1), Dominik Wilk, Bartłomiej Raba (3), Piotr Kłak
Trener: Paweł Załoga, kierownik drużyny: Fryderyk Bańka

Resovia Rzeszów: Mateusz Flak, Kamil Gąsior – David Kwiek, Piotr Szkolnik (4), Andriy Nykanovych, Tomasz Ciećko, Szymon Kaliniec, Bartosz Jaroch (2), Dariusz Brągiel (3), Kacper Rop, Mateusz Świechowski (1), Kamil Słaby (1)
Trener: Tomasz Tułacz, II trener: Jakub Kula, kierownik drużyny: Stanisław Mandela

Sokół Sieniawa: Adrian Rauza – Mateusz Padiasek, Sebastian Padiasek, Krystian Wrona, Kamil Pydych (1), Krystian Halejcio (1), Vadim Olinych, Piotr Misiąg (2), Łukasz Bursztyka (2), Patryk Szewc (1), Bartosz Wróbel (1), Wojciech Tołpa, Tomasz Wilusz (1)
Trener: Grzegorz Łuczyk, kierownik drużyny: Krzysztof Padiasek

MKS Kańczuga: Artur Skop, Adrian Czerwiński – Paweł Bielec, Marek Cieleń, Robert Cieleń, Mariusz Olcha (1), Daniel Gaweł (1), Artur Grzebyk (1), Maciej Lech (3), Damian Zając (1)
Trener: Jarosław Kos, kierownik drużyny: Dariusz Łuczyk, masażysta: Paweł Hajnosz